Každá galenická forma (vehikulum) je odpovědí na jiný problém, proto je důležitý správný výběr vhodného galenického systému

Galenický základ má zajistit rychlou, pohodlnou a kosmeticky přijatelnou aplikaci na kůži, zároveň redukovat ztrátu vody a zlepšit hydrataci stratum corneum.

Hydratační locia jsou často používány ve formě emulze olej ve vodě (o/v) nebo voda v oleji (v/o).

Emulze olej ve vodě (o/v)

Emulze olej ve vodě umožňuje propouštění tepla a odpařování vlhkosti z kůže. Zároveň má ochranný účinek. Emulze o/v obsahující ureu jsou určeny k rychlé a povrchové hydrataci kůže. Již po krátké době je dosažena vysoká koncentrace urey v povrchových vrstvách kůže. Do hlubších vrstev stratum corneum a ostatní epidermis proniká jen velmi malé množství urey.

Emulze voda v oleji (v/o)

Tento typ emulze se vyznačuje dlouhotrvajícím hydratačním a okluzivním/ochranným účinkem. Se zvyšováním ochranného účinku se snižuje úbytek vlhkosti a ztráty tepla jsou menší. Emulze v/o kombinaci s ureou umožňují pronikání do hlubších vrstev stratum corneum, což vede k dlouhodobému efektu hydratace po aplikaci emoliencia.

Mast

Masti jsou hydrofobní základy na bázi lipidů, jsou silně okluzivní, mají ochrannou funkci, nestudí, intenzivně hydratují. Jsou vhodné zejména na:

  • malé až středně velké plochy
  • ložiska velmi suché kůže
  • dermatózy se suchou nebo hyperkeratotickou kůží, na chronické dermatózy jako např. psoriáza

K dispozici jsou i jiné galenické systémy jako např. pasty nebo amfifilné masťové základy, které mají schopnost absorbovat vodu.