Atopická dermatitída

Pokud trpíte atopickou dermatitidou (čili atopickým ekzémem), prvním a nejdůležitějším krokem k účinné léčbě je dozvědět se o tomto onemocnění kůže více.

Co je atopická dermatitida?

Atopická dermatitida (nebo atopický ekzém) je chronické zánětlivé onemocnění kůže provázené intenzivním svěděním. Vyskytuje se ve všech věkových skupinách, ale nejčastěji v raném dětství (10 – 20 %). Jeho prevalence narůstá, a to zejména v industrializovaných zemích. Hlavními příčinami patogeneze tohoto onemocnění jsou nedostatečná kožní bariéra, imunitní systém, genetické faktory a faktory životního prostředí. Recidivy (zhoršení stavu) a remise kolísají v čase a ovlivňují tak kvalitu pacientova života. Mezi nejčastější příznaky patří suchá a svědící kůže, avšak při recidivě se může objevit zarudnutí nebo vyrážka na obličeji, na vnitřní straně loktů a za koleny. Pacienti s atopickou dermatitidou často trpí dráždivými a alergickými reakcemi, bakteriálními a virovými infekcemi kůže, alergickou rýmou a astmatem.

Léčba atopické dermatitidy

Atopická dermatitida se v současnosti nedá vyléčit. Stav bez příznaků lze dosáhnout přípravky k lokálnímu použití, fototerapií a systematickým ošetřováním. Při zvládání onemocnění hrají klíčovou roli zvlhčující přípravky. Recidivám lze předcházet tím, že se pacient vyhýbá spouštějícím faktorem (dráždivým látkám v okolí a alergenům, citovému stresu, pocení, infekcím).