Seboroická dermatitída

Přestože se seboroická dermatitida v současnosti nedá vyléčit (a nedá se jí ani předcházet), příznaky je možné udržet pod kontrolou. Léčba seboroické dermatitidy závisí na závažnosti a lokalizaci onemocnění. V případech mírného postižení se dá hrubnutí a odlupování kůže zvládnout pomocí léčivých šamponů proti lupům. V mírných až závažných případech lze na ošetření použít léčivé šampony s obsahem steroidů. Tělová mléka s obsahem steroidů se používají také na obličej a zbytek těla.

Spouštěče seboroické dermatitidy

Příčina vzniku seboroické dermatitidy není objasněna. Za jednoho z možných původců se považuje běžný druh kvasinek, který se za normálních podmínek vyskytuje ve zdravých vlasových folikulech. Určitou roli zřejmě hraje i strava bohatá na tuky a pití alkoholu. Mezi další možné spouštěcí faktory patří také stres, únava, extrémní počasí, mastná kůže, obezita, AIDS, Parkinsonova choroba a jiné poruchy.

Co očekávat

Příznaky seboroické dermatitidy jako svědění a šupinatění při léčbě postupně ustupují. Dermatolog vám může doporučit, abyste léčivé tělové mléko nebo šampon používali obden, dokud se váš stav nezmírní, a pak dvakrát týdně k udržení příznaků pod kontrolou.
Pokud si myslíte, že máte seboroickou dermatitidu, navštivte svého lékaře - pouze lékař dokáže stanovit přesnou diagnózu.