Suchá kůže

Suchá kůže je důsledkem nedostatku vody ve vnější vrstvě kožních buněk (stratum corneum). K ošetření suché kůže existuje celá řada přípravků, abyste však pro sebe našli ten správný, je důležité tomuto stavu kůže porozumět.

Co je suchá kůže?

Při dehydrataci stratum corneum ztrácí tato vrstva kůže pružnost a je suchá, popraskaná, šupinatá a někdy svědí. Stratum corneum obsahuje přírodní látky, mimo jiné například ureu, které zadržují vodu a brání jejímu vyprchání z hlubších vrstev pokožky. Vodu v stratum corneum obvykle zadržuje vrstva kožního tuku, který zpomaluje odpařování vody z povrchu kůže.
Pokud je z povrchu kůže odpařováno příliš mnoho vody, kůže vysychá. Odpařování se zvyšuje s věkem a zhoršuje se také nadměrným mytím, protože horká voda a mýdlo mohou vrstvu přirozeného tuku z povrchu kůže odstranit.
Suchá kůže může být příznakem řady dermatologických onemocnění kůže včetně [4.2 atopické dermatitidy] (ekzému), ichtyózy [4.3 psoriázy].

Přípravky k ošetření suché kůže

K ošetření všech typů suché a šupinaté kůže se standardně používají emoliancia (v hydratačních mlécích a krémech). Kůži zjemňují, zklidňují a hydratují. Aby byly emoliancia účinné, musí se na kůži nanášet často. Ne všechny emoliancia jsou stejné. Obsahují celou škálu různých složek, přičemž některé kožní onemocnění reagují lépe na určité emoliancia.